Manipulacja emocjonalna – jak rozpoznać i sobie z nią radzić.

Stosowanie manipulacji lub taktyk kontroli, jest toksyczną dynamiką, która może pojawić się w niemal każdej relacji.

Wiele spośród najbardziej popularnych form manipulacji, skupia się wokół zaszczepienia poczucia winy lub wstydu w celu stworzenia stałej metody wpływu. Znaczna część mocy tych metod płynie z ich niewidoczności i twoich własnych lęków i niepewności.
Aby poradzić sobie z takimi rodzajami taktyki i walczyć z nimi, musisz się nauczyć, jak działają i jak możesz się przed nimi bronić

Kiedy w twoim życiu ktoś zmanipulował cię, abyś poczuł się winny, oznacza, że kontroluje twoje zachowanie sprawiając, abyś poczuł że nie będziesz kochany i akceptowany o ile nie spełnisz określonych warunków.

W zdrowych, pełnych miłości relacjach, zmiana zachowania może być wymagana lub potrzebna, ale miłość jest dawana ZA DARMO. Manipulacja emocjonalna zaczyna się wtedy, kiedy ktoś sprawia żebyś uwierzył, że twoja porażka lub konkretne zachowania sprawiają, że nie zasługujesz na miłość.
Być może rozwinąłeś poczucie winy jako mechanizm radzenia sobie w takich sytuacjach, zwłaszcza jeśli jesteś zależny od tej osoby albo boisz się ją stracić.
Wina staje się sposobem, dzięki któremu zachowujesz się tak jak chce druga osoba, nawet bez mówienia Ci tego.

Dlatego kluczem do pokonania fałszywego poczucia winy jest nauczenie się dostrzegać, że jesteś wartościową istotą i pokonać strach, który mówi ci, że tak nie jest. Przypominaj sobie każdego dnia, że każdy zasługuje na miłość, włącznie z tobą.

Szantażyści emocjonalni nie są przygotowani na odmowę – przeciętna dojrzała osoba potrafi zrozumieć, że jeżeli o coś prosi, to może usłyszeć „nie”. Należy zrozumieć, że szantażysta wybiera cierpienie, chociaż nie ma żadnego powodu, żeby to robić – nie dzieje mu się żadna realna krzywda poza tą, że druga osoba nie postępuje zgodnie z ich wolą, czy przestała się ich słuchać

Wiele taktyk wywołujących poczucie winy koncentruje się na tym czego ta druga osoba chce, ale sprawiając że będziesz czuł się winny z powodu własnych potrzeb emocjonalnych.

Kiedy ktoś sprawia, że ci wstyd z powodu naturalnie pojawiających się emocji i potrzeb, wtedy emocjonalnie cię deprymuje. Jeśli ta osoba mówi ci, że to niewłaściwe lub nie masz prawa czuć się w ten sposób, albo obraża twoje emocje, to ukradkiem próbuje wytrenować cię żebyś przestał ufać swoim odczuciom i stał się jej bezdyskusyjnie posłuszny.

Możesz walczyć z tym rodzajem manipulacji poprzez zrozumienie, że uczucia i emocje nie są tym co wybierasz, jak ciastka w cukierni, więc nie mogą być właściwe lub nie właściwe. Po prostu są.

Naucz się konfrontować z tymi taktykami poprzez zrozumienie sposobu myślenia manipulatora. Ludzie, którzy stosują emocjonalny szantaż w głębi czują się niepewnie i nie kochają samych siebie, a także wierzą, że muszą kontrolować tych, których kochają aby dostać to czego od nich potrzebują, w praktyce i emocjonalnie.

Jeśli ktoś kogo kochasz używa tych technik raczej okazjonalnie, możesz stawić im czoła stanowczo sprowadzając go na ziemię i zapewniając, że go kochasz i potrzebujesz aby ci zaufał. Jednak w relacjach toksycznych, które mają wysoki poziom manipulacji poczuciem winy, miej się na baczności:

  • reaguj asertywnie i stanowczo,
  • postępowanie zgodnie z życzeniami drugiej strony spowoduje jedynie pogorszenie sytuacji,
  • ktoś kto tak naprawdę cię kocha, nie zagrozi ci przemocą lub postępowaniem wbrew ważnym dla ciebie wartościom,
  • szantażysta emocjonalny rozumuje inaczej i nie reaguje dobrze na logiczne argumenty czy komunikację w celu osiągnięcia kompromisu,
  • pracuj nad asertywnością i ustalaniem pewnych granic osobistych w celu obrony przed manipulacją.
Naucz się oddzielać opinie od faktów.

Gdy ktoś mówi ci, że jesteś samolubny, głupi, bezwartościowy jest to jego opinia, a nie fakt. I być może czasem się tak zachowujesz i możesz przeanalizować na ile jest to prawda. Najczęściej jednak są to zniekształcone i subiektywne poglądy szantażysty.
Więcej technik radzenia sobie z szantażem emocjonalnym między innymi w książce dr Forward „Szantaż emocjonalny”.

„Jeśli wychodzisz z przekonania, że potrzeby każdego innego człowieka są automatycznie ważniejsze od twoich i popadłeś w schemat nawykowego umieszczania siebie na ostatnim miejscu w każdym związku, jeśli czujesz się tym wyczerpany fizycznie, psychicznie, emocjonalnie, duchowo i finansowo, to nadszedł czas, by przeanalizować – i zmienić – swoje przekonania.” S. Forward

Proste przykłady manipulacji:
  • Ktoś daje ci prezent, a potem oczekuje czegoś w zamian bo wie, że czujesz się zobowiązany.
  • Prawienie pochlebstw, w celu skłonienia nas do czegoś.
  • Kłamanie – “ja tego nigdy nie powiedziałem! Wymyślasz sobie!”
  • Granie na emocjach, przekraczanie granic, zmiana nastroju i wymuszanie, żeby ktoś zrobił coś lub zareagował np.

-”przez ciebie źle się czuję”,
– „ostatnio ci pomogłem, a teraz mi odmawiasz?”,
– „to wszystko twoja wina”
– „ja bym nigdy tak nie zrobił”,
– „czekałam cały dzień, a ty nie zadzwoniłeś”,
– „zrobiłem tak, bo nie dałeś mi wyboru”,
– „jeśli wrócisz do pracy, to cię opuszczę”,
– „nie kłóć się ze mną, bo zachoruję”,
– „wylecę z pracy, jeśli nie wyświadczysz mi tej przysługi”,
– „dobra córka powinna spędzać czas ze swoją matką” etc

  • Budowanie zależności polegające na stwarzaniu pozorów fałszywego poczucia bezpieczeństwa, pocieszanie itd. np.: „u nas zawsze znajdziesz pomoc”, „zawsze mam dla ciebie czas i zawsze będę cię kochać, nigdy cię nie opuszczę”.

Źródła:
S. Forward – „Szantaż emocjonalny”,
www.thebump.com – Lauren Vork,
https://thoughtcatalog.com/shahida-arabi/2016/06/20-diversion-tactics-highly-manipulative-narcissists-sociopaths-and-psychopaths-use-to-silence-you/, https://natemat.pl/126943,nie-padnij-ofiara-na-co-uwazac-ze-strony-emocjonalnych-szantazystow,

Przewiń do góry